نام زیرپورتال : همدان

1396/11/17 سه‌شنبه

فرزندان کارکنان اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان همدان در مدرسه طبیعت

آشتی میان کودکان دنیای امروز و طبیعت برای پر کردن فضای دوری انسان و طبیعت در مدرسه طبیعت.
به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر، فرزندان کارکنان اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان همدان به مدرسه طبیعت رفتند و ساعت های خوش و شادی را کنار یکدیگر تجربه کردند.
انسان همواره با طبیعت عجین بوده است؛ پیش از ورود به دنیای به اصطلاح متمدن و صنعتی در بیشه زارها و جنگل ها روزگار می گذراند اما با ورود غول های صنعتی و توسعه زندگی شهرنشینی سرنوشت جور دیگری رقم خورد و تمام زندگی به یک چهاردیواری ختم شد.
در کشور ما نیز زمانی بیشترین تراکم جمعیت در روستاها بود و کودکان روزهای خوش کودکی را در کوچه ها، باغ ها و حیاط های دلباز می گذراندند که در این روند راه های تعامل، انجام کارهای گروهی، همدلی و دوستی را می آموختند اما امروزه با توسعه شهرنشینی تمام دنیای کودکان به دیوارهای خانه های اغلب چند ده متری ختم شده است.
از سوی دیگر، با کوچک شدن خانواده ها، فرزندان دیگر همبازی ندارند و تعامل و کار گروهی را نمی آموزند، ادامه این روند موجب ایجاد اختلال در رفتار کودکان از جمله مشکلات روانی، ناتوانایی در انجام کارهای گروهی و یا تعامل با همسالان و گوشه گیری می شود.
تداوم این روند، زنگ خطر توسعه و تاثیر منفی آن بر دنیای کودکان را در جهان به صدا در آورد که در نتیجه، برای نخستین بار 15 سال قبل سوئد اقدام به ایجاد مدارسی با عنوان مدارس طبیعت کرد و این رویکرد اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله نروژ، فنلاند، دانمارک، سویس و همچنین آمریکا و کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون مالزی و سنگاپور نیز اتخاذ شده است. در ایران نیز سه سال پیش اولین مدرسه طبیعت با عنوان 'کاوی کنج' در مشهد راه اندازی شد و رفته رفته در سایر استان های کشور و از جمله همدن نیز مدرسه طبیعت راه اندازی شد.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد 
^